Uudised Amrion Eesti filmitööstuse arenduskeskus Mängufilmid Dokumentaalid Tootmises Järeltootmises Arenduses Produktsiooni meeskond Loominguline meeskond Kontakt Riina Sildos Anneli Lepp Margit Vremmert
est / eng

Riina Sildos

 

Riina Sildos (s. 1964) on lõpetanud Tartu Riikliku Ülikooli filoloogia teaduskonna vene keele ja kirjanduse erialal. Ta on töötanud Eesti Teaduste Akadeemias Keele ja Kirjanduse Instituudis. Alates 1993. aastast töötas ta avalik-õiguslikus ringhäälingus filmikriitikuna. Alates 1994 kuni 2000. a. töötas Riina Eesti Raadios erinevatel töökohtadel. Ta on olnud ka Eesti Raadio juhatuse liige.

2000. aastal määrati Riina Sildos Eesti Filmi Sihtasutuse juhiks. Ta on rahvusvahelise filmituru Baltic Event asutaja ja tegevjuht. Riina Sildos on Eesti Filmiajakirjanike Ühingu asutaja ja 1998. aastal oli ta üks Pimedate Ööde Filmifestivali idee autoritest ja loojatest. 

2003. aasta suvel asutas ta oma tootmisfirma Amrion OÜ. Ta on mitmete animafilmide, sealhulgas ka Baltimaade suurima animafilmiprojekti “Leiutajateküla Lotte” produtsent, mis on osalenud Berliini filmifestivalil, mida on müüdud rohkem kui 50 maale ning selle eest nimetati Riina Cartoon Tribute poolt 2007 Aasta Produtsendiks. 2011. aasta augustis linastunud täispikk animafilm “Lotte ja kuukivi saladus“, sai avanädalavahetuse tulemusega 9658 vaatajat, mis on viimase kümne aasta jooksul esilinastunud Eesti filmidest viiendal kohal.

2005. aastal oli Riina Sildos kaasprodutsendiks kohalikule laste- ja koguperefilmile “Röövlirahnu Martin”, mis on osalenud edukalt mitmetel festivalidel. Ta on tootnud neli dokumentaalfilmi, nende hulgas “Afganistani armid”, mis osales Moskva Rahvusvahelisel filmifestivalil ja sai Eesti Kultuurkapitali aastapreemia; ning äärmiselt sooja vastuvõtu osaliseks saanud "VIRU. Vabaduse saatkond" (2013). Riina Sildos on Ilmar Raagi rohkelt auhindu kogunud ning enam kui 90 riiki müüdud debüütmängufilmi “Klass” (2007) ja Sass Henno romaani põhjal valminud René Vilbre filmi “Mina olin siin“ (2008) produtsent.

Rahvusvahelises kaastootmises on valminud mängufilmid "Polli päevikud" (2010), "Hella W" (2011), "Eestlanna Pariisis(2012), "Ma ei tule tagasi" (2014) ja "Seneca päev" (2016).

Arenduses on mängufilmid "Erik Kivisüda", "Süütud valed""Vaenlane pärast võitu""Läänemere isandad""Armastuse nägu" ja dokumentaalfilm "Talsinki lapsed". Tootmises on mängufilm "Seltsimees laps".

Riina Sildos on Euroopa Audiovisuaalettevõtjate Organisartsiooni - EAVE, European Motion Picture Association (EMPA) Eesti rahvuslik esindaja ja Eesti Rahvusliku Filmiprodutsentide Ühingu juhatuse liige. 2007. aastal oli ta Berlinale lühifilmide züriis. Lisaks on ta ACE ja Euroopa Filmiakadeemia liige. Aastal 2007 valiti Riina Sildos Baltimaade esindajana programmi Producers on the Move.

2008. aastal auhinnati Riina Valgetähe V klass ordeniga silmapaistva töö eest filmikunsti edendajana.